| Medþio droþyba yra gyvybinga, ið kartos á kartà perduodama liaudies meno tradicija. Tradiciniø lietuviðkø kryþiø droþyba 2001 m. áraðyta á UNESCO Þmonijos nematerialaus ir þodinio paveldo ðedevrø sàraðà. Gruodþio 4 d. Vilniuje, Pilies galerijoje ávyko II Lietuvos medþio droþëjø kûriniø parodos-konkurso „Šventieji ir piligrimai“ uþdarymo renginys ir konkurso nugalëtojø apdovanojimas. Parodoje-konkurse dalyvavo 22 Lietuvos medþio droþëjai, eksponuotos 42 ðventøjø ir piligrimø skulptûrëlës. Konkurso nugalëtoju tapo ukmergiðkis Valentas Butkus (kûrinys Šv. Pranciðkus), II-àjà vietà uþëmë Kazys Striaupa ið Plungës r., III-àjà Vitas Vasiliauskas ið Kybartø.
Tai jau antroji tokia paroda, pirmoji buvo surengta Vilniuje 2009 metais. Parodos organizatorius Lietuvos piligrimø bendrijos pirmininkas dr. Darius Liutikas teigë: „Medþio droþëjø kûryba Lietuvoje daþniausiai eksponuojama ávairiø rajonø miestuose ir miesteliuose. Šia paroda siekiama, kad liaudies meistrø kûryba bûtø atrasta ir ávertinta Lietuvos sostinëje – Vilniuje. Parodos tema pasirinkta neatsitiktinai. Šventieji – daþniausia liaudies menininkø droþiniø tema. Šiandieniniame pasaulyje vis daþniau naudojame nesiblaðkanèio ir neklaidþiojanèio, aiðkø gyvenimo kelià ir tikslà turinèio, piligrimo simbolá“.
Liaudies meistrai eksponavo daugiau kaip 20 skirtingø ðventøjø skulptûrëliø. Populiariausi ðventieji Šv. Rokas, Šv. Kazimieras, Šv. Florijonas, Šv. Jurgis. Ypaè daþnas Lietuvos medþio droþëjø kûriniuose ir Rûpintojëlio vaizdinys. Kristus èia vaizduojamas sëdintis, vienas, deðine ranka parëmæs galvà, apsirengæs ilgu raudonu rûbu arba tik su per klubus perjuostu apsiaustu. Jo galvà visada vainikuoja erðkëèiø vainikas. Susimàsèiusiu þvilgsniu Rûpintojëlis daþniausiai þvelgdavo ið pakelës koplytëliø.
Parodà „Šventieji ir piligrimai“ Lietuvos piligrimø bendrija organizavo kartu su Vilniaus kraðto tautodailininkø-meno kûrëjø bendrija. Kita, graþia tradicija tapusi, paroda ávyks, 2013 metø pabaigoje Vilniuje.
Lietuvos piligrimø bendrijos informacija |